Bruksizm – zgrzytanie zębami

bruxism_fotoBruksizm to podświadome nocne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Wynika z nasilonej aktywności mięśni żwaczy głównie spowodowanej stresem. Nacisk pojawiający się podczas snu może prowadzić do pękania zębów, koron i szkliwa, a zgrzytanie na powierzchniach żujących powoduje ścieranie zębów.
Ta nadaktywność mięśni prowadzi do bólu stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet do zmian w zgryzie. W zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się migreny. Statystyki podają, że aż 7 na10 osób cierpi na bruksizm.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową:

  • Metoda jest przeznaczona dla osób z silnymi objawami zaciskania szczęk i zgrzytania zębami.
  • Toksyna botulinowa obniża napięcie oraz aktywność mięśni policzkowych, co w konsekwencji ogranicza zgrzytanie zębami.
  • Metoda ta, w zależności od stopnia zaawansowania bruksizmu, może być alternatywą dla klasycznej metody leczenia z zastosowaniem szyn relaksacyjnych, które Pacjent musi zakładać każdej nocy.
  • Komfort leczenia i szybkie efekty zyskały wielu zwolenników.
  • Rezultaty są zauważalne już po kilku dniach, a pełen efekt po 2 tygodniach od zabiegu.

bruksizm

Przebieg leczenia:

1. Konsultacja
Podczas wizyty lekarz dentysta lub lekarz medycyny estetycznej ocenia możliwość zastosowania terapii za pomocą toksyny botulinowej. Jeśli Pacjent kwalifikuje się do leczenia, ustalany jest termin wykonania zabiegu lub zabieg wykonywany jest od razu.


2. Zabieg
Zabieg jest niemal bezbolesny i nieinwazyjny. Trwa ok. 15 minut. Substancja jest wstrzykiwana domięśniowo. Pacjent zaczyna odczuwać ulgę po kilku dniach. Pełen efekt osiągany jest po 2 tygodniach.


3. Dalsze leczenie
Po ok. 6 miesiącach zabieg należy powtórzyć w celu podtrzymania efektu i kontynuowania leczenia. Systematyczne wstrzykiwanie toksyny botulinowej przez okres ok. 2 lat pozwala na zakończenie leczenia. Dzięki tej metodzie u Pacjentów wyraźnie obniża się napięcie mięśni, znacznie poprawia jakość snu, znikają bóle napięciowe i migrenowe. Praktycznie znika uciążliwy nawyk zgrzytania.

Przeciwwskazania:
Ciąża i laktacja, stosowanie antybiotyków, stany grypowe, alergia na toksynę botulinową typu A lub albuminę ludzką, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Lamberta-Eatona), zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna), rozległe uszkodzenia lub zmiany zapalne skóry, poprzedzające zabiegi chirurgii plastycznej twarzy, także z zastosowaniem silikonu.
Aktualności Dojazd Skontaktuj się z nami

Nowości